O Magazynie

Pełna historia magazynu

Magazyn Magivanga pojawił się po raz pierwszy w sieci w listopadzie 2000 r. pod adresem magivanga.prv.pl! Idea Magivangi była dziełem trójki osobników: Sylwii Biszto, Piotra TrusiewiczaKonrada Szlendaka (znanego lepiej jako Conradino Beb) i wyrastała bezpośrednio z działań papierowego zine’a In Articulo Mortis. Magivanga była wcześniej papierowym nieregularnikiem, którego jedyny numer został wydany latem 2000 r. w Gdyni, w nakładzie 200 egz. lub mniej…

Zabieg ten nigdy nie został powtórzony, gdyż zine wobec kryzysu sceny papierowej wkrótce dokonał dynamicznej migracji w sieć. Niektóre z opublikowanych materiałów zostały przeredagowane i udostępnione online. W ten sposób zaczęła się 15-letnia historia jednej z najbardziej kultowych stron polskiego undergroundu, która jedynie z małymi przerwami funkcjonuje do dzisiaj!

Po kilku latach magazyn znudził się hostingiem Republiki, a z redakcji ostał się jedynie Conradino Beb (miał on czas i pasję na kontynuowanie misji), który przeniósł stronę na nowy serwer, pod domenę magivanga.most.org.pl!

Strona była rozwijana, a magazyn rósł w siłę i nowe materiały, będące częściowo tłumaczeniami angielskich książek, artykułów i esejów, a częściowo materiałami autorskimi redaktora i jego nieocenionych gości. Conradino podjął w tym czasie studia antropologiczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika – Magivanga była więc redagowana przez pięć lat głównie w Toruniu.

To właśnie tam zrodził się pomysł na zorganizowanie Przeglądu Filmuf Magicznych i Eksperymentalnych, którego trzy edycje nadzorowane były przez Magazyn Magivanga oraz Wydawnictwo Okultura. Przedsięwzięcie to okazało się wielkim sukcesem, do pewnego stopnia jednoczącym rozproszone, polskie środowiska kontrkulturowe, psychonautyczne, neopogańskie i okultystyczne. Na trzeciej i ostatniej edycji tego mini-festiwalu miał miejsce legendarny performance efemerycznego projektu artystycznego Kościół Wielbicieli Lobotomii z Wejherowa, poruszający związek seksu i inicjacji!

Następnym krokiem była przeprowadzka Magivangi na prywatny serwer, pod płatną domenę magivanga.com.pl! To właśnie tam efektownie zintegrowaliśmy tkankę magazynu z ciałem polskiego Internetu przynosząc wszystkim chętnym fantastyczne materiały na temat kontrkultury, magii chaosu, szamanizmu, neoszamanizmu, neoanarchizmu, ruchów wolnościowych, środków psychedelicznych, a także teorii mediów oraz radykalnej socjologii i antropologii kulturowej.

Stare logo MGV

Kierowana w oparciu o zasady wyrastające z ruchu DIY i cyberkultury, a także ideę „nie można tego nigdzie znaleźć w języku polskim, więc opublikujemy to sami”, Magivanga stała się w ciągu 15 lat miarodajnym i opiniotwórczym medium, całkowicie pozbawionym warstwy cenzury i autocenzury, za co magazyn doceniają tysiące czytelników.

Obecnie, po trzeciej zmianie adresu, strona redagowana jest z Włoch, a do magazynu dodane zostały dwa nowe działy: filmowy i muzyczny. Do tego w ramach MGV funkcjonuje teraz blog, na którym publikujemy najnowsze wiadomości oraz ciekawostki ze świata kultury filmowej, muzycznej i alternatywnej.

Magazyn Magivanga nie reprezentuje, nie wspiera i nie reklamuje żadnej opcji politycznej, pomimo tego że redaktorzy mają własne poglądy polityczne, które mogą promować indywidualnie. MGV nie posiada też żadnej polityki redakcyjnej – chyba że za taką uznać pisanie o sprawach, które interesują czytelników – a więc każdy z członków redakcji, jak też każdy ze współpracowników, ma w publikowanych materiałach pełną swobodę wypowiedzi!

Jeśli interesuje cię więcej informacji zobacz także wywiady z redaktorem bezczelnym Konradem Szlendakiem w serwisie e-sochaczew oraz Plac Wolności (obecnie Wegekuchnia).

*     *     *     *     *

5 zasad korzystania z Magivangi!

1. Poczucie humoru
2. Tolerancja
3. Skupienie
4. Czytanie ze zrozumieniem
5. Komentowanie z sensem*

* Komentarze użytkowników nie biorących sobie ostatniej zasady do serca nie zostaną przepuszczone. Jeśli masz ochotę na chamstwo, pisanie nie na temat, trolowanie, zniesławianie lub pomawianie, trzy razy się zastanów!

Zdania pojedyncze oznajmujące, udające prawdziwy komentarz, także zostaną usunięte! Nie wolno reklamować usług czy produktów handlowych bez zgody redakcji! W tym samym stopniu nie zezwala się na kryptoreklamę! 

*     *     *     *     *

Dodatkowe informacje

Magazyn Magivanga jest powiązany ze sklepem Magivanga Vaults, kanałem YouTube’owym MagivangaMagazine23 oraz ze wspólnym dla wszystkich projektów Facebookowym fanpejdzem!

*     *     *     *     *

Redakcja

redaktor bezczelny: Conradino Beb

starszy korespondent muzyczny: Jakub Gleń

dziku_fota_oficjalna

korespondent filmowy: Oskar ‚Dziku’ Dziki

*     *     *     *     *

Współpraca

DSC_0528

Monika Murawska

helll

Helena Malewska

Mariusz Czernic

Exif_JPEG_PICTURE

Karolina Jankowska

*     *     *     *     *

Jeśli chcesz współpracować z magazynem – chciałbyś coś opublikować lub szukasz miejsca na reklamę, skontaktuj się z redaktorem bezczelnym!

Magazyn Magivanga jest dostępny na licencji GNU FDL 1.3. Prosimy o zapoznanie się z licencją przed udostępnieniem naszych materiałów na swojej własnej stronie!

18 myśli nt. „O Magazynie”

 1. Być może było, choć osobiście na wordpressie operuje mi się dwa razy lepiej. Wiadomo, MGV leci teraz na darmowej skorce, ale za to wszystkie materiały zostały przeredagowane i mogę z duma powiedzieć, ze stoją znacznie wyżej od starych… co stare to se nevrati 🙂

  Lubię to

 2. Witam.

  Bardzo intrygujący magazyn i artykuły !

  Myślę że w przyszłości nawiążemy współprace.

  Pozdrawiam serdecznie

  H.S.S

  Lubię to

 3. szukałam sobie z ciekawości definicji słowa neoprymitywizm – tak dziwaczny ciąg myśli przywiódł mnie na ten koniec internetu, gdzie znajduję magivangę – i przyznam, podoba mi się tu. pozdrawiam i będę zaglądać.

  Lubię to

  1. Robie co moge! To nie jest tak, ze mam jakies fundusze na reklame i ze w ogole potrzebna jest reklama. Jak ktos szuka materialow filmowych w necie, to w koncu na pewno wpadnie na MGV… ale tez trzeba wyraznie powiedziec, ze materialy na temat filmow to tylko czesc tego, co publikujemy,

   Lubię to

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

"Nigdy nie było dla mnie wystarczająco dziwnie." – Hunter S. Thompson

%d blogerów lubi to: